Na 20. července připadá Den lízátek. Prozradíme vám, jaká je historie tohoto významného dne a jakým způsobem jej můžete oslavit. Lízátko přeci jenom patří již po generace k nejoblíbenějším cukrovinkám a většina z nás s ním má spojené velmi příjemné zážitky, které se vážou především k dětství.
Den lízátek každoročně slavíme 20. července
Kdo by nemiloval lízátka? Nedali jsme na ně dopustit, když jsme byli malí, a někomu z nás to vydrželo až do dospělosti. Že lízátka hrají v našich životech opravdu důležitou roli, ukazuje právě Den lízátek, který si každým rokem připomínáme 20. července.
Tak jako samotná lízátka i Den lízátek 20. července vnáší do našich životů spoustu zábavy, rozptýlení a dětské radosti. Díky lízátkům, která mají nejrůznější velikosti, barvy, tvary i příchutě, se náš všední den okamžitě projasní. V současnosti jsou oblíbená také lízátka se žvýkačkou uvnitř nebo lízátka, která se namáčejí do praskacího prášku.
Den lízátek, který si každoročně připomínáme 20. července, poukazuje na to, že lízátka nejsou pouhou cukrovinkou, která nás vrátí zpátky do dětství. Tato sladkost má totiž příznivý vliv zvláště na naši psychickou stránku. Sání a cucání lízátek totiž snižuje napětí a stres, podporuje soustředění a navozuje pocit klidu a pohody.
Některá lízátka také léčí
Lízátka zakoupíte nejen v cukrárnách nebo obchodech s potravinami. Některá lízátka totiž léčí, a tak jsou k dispozici také v lékárnách. Bývají totiž mnohdy obohacena o základní vitaminy jako C, E a vitaminy řady B. Vyrábějí se rovněž antistresová lízátka, lízátka proti nevolnosti v těhotenství nebo lízátka proti cestovní nevolnosti.
Kdo vymyslel lízátko? Historie této cukrovinky je stará jako lidstvo samo
Dalo by se říct, že lízátko je cukrovinkou, která je stará jako lidstvo samo. Kořeny této dobroty sahají až do pravěku. V momentě, kdy člověk vzal klacík, na který navinul med divokých včel, aby si na něm pochutnal, mluvíme právě o pravěkém lízátku.
Opravdový předchůdce této populární cukrovinky se objevil v 17. století našeho letopočtu, kdy se začaly vyrábět sladkosti z rozpuštěného cukru na dřívku. Průmyslová výroba tradičních lízátek pak spadá na začátek 20. století.
Lízátka, jaká známe dnes, vynalezl v roce 1908 George Smith ve městě New Haven v americkém Connecticutu. Právě od tohoto roku začal vyrábět velké tvrdé bonbóny připevněné na špejlích, které pojmenoval Lolly Pop - a právě proto se v angličtině říká lízátkům “lollipop”. V roce 1916 spatřil v USA světlo světa první stroj na lízátka, jehož vynálezcem byl Samuel Born. Tento stroj vyrobil 40 kusů lízátek za jednu minutu.
Den lízátek si připomínají lidé z celého světa
I když není Den lízátek masově slaveným svátkem, 20. července si jej připomínají lidé z celého světa. Tento významný den si zkrátka vždy najde své příznivce, a to především z řad milovníků lízátek.
Jakým způsobem Den lízátek oslavit?
Jak jinak než lízátkem. Tuto cukrovinku na dřívku si dopřejte nejen sami, ale i se svými blízkými, a navzájem si popřejte “Krásný lízátkový den”. Pokud máte děti, můžete pro ně rovněž na Den lízátek připravit soutěže. Za splnění úkolů své děti odměňte právě lízátky.
Na Den lízátek si připravte i cake pops neboli dortová lízátka
U příležitosti Dne lízátek 20. července si doma můžete připravit také dortová lízátka neboli cake pops. Jak na to? Stačí mít tu správnou silikonovou formu s malými kulatými tvary, do kterých nalijete klasické těsto na bábovku. Upečená lízátka napíchněte na špejli, namočte do rozpuštěné čokolády a dzdobte dle libosti. Obalit je následně můžete třeba ve strouhaném kokosu, sekaných vlašských oříšcích nebo barevném cukrářském zdobení.