Den Svatého Valentýna neboli Svátek všech zamilovaných se každým rokem slaví 14. února. V tento významný den si lidé po celém světě vyznávají lásku, předávají si valentýnské dárky a valentýnská přání a také spolu tráví láskyplné společné chvilky. Jaký je vůbec původ tohoto svátku zamilovaných a jak se slaví ve světě?
Svátek všech zamilovaných má evropské kořeny
Lidé se často mylně domnívají, že je Svatý Valentýn americkým svátkem. 14. únor, kdy slavíme svátek všech zamilovaných, má však evropské kořeny a je spjat s osobou svatého o Valentýna, který působil jako katolický biskup ve 3. století našeho letopočtu ve starověkém Římě.
Křesťanská legenda mluví o tom, že svatý Valentýn oddával i přes zákaz císaře Marka Aurelia Claudia zamilované páry. Sezdaným mužům navíc radil, aby setrvávali po boku svých manželek a své rodiny a neodcházeli do války. Tímto svým počínáním si svatý Valentýn u římského císaře podepsal ortel smrti a 14. února roku 296 zemřel na popravišti.
Jak dále praví legenda, před svou mučednickou smrtí poslal svatý Valentýn psaníčko své milované dívce. A právě touto událostí je pravděpodobně inspirována tradice posílání valentýnských přání, která se drží dodnes.
Svatý Valentýn - tradice
Svátek svatého Valentýna je dnem všech zamilovaných. Partneři i manželé si v tento den vyznávají svou lásku a náklonnost, a to nejrůznějšími způsoby. Páry si nejčastěji navzájem předávají valentýnské dárky a ženy dostávají od mužů květiny. Zamilovaní partneři často na svatého Valentýna podnikají romantické akce. Jezdí například na výlet, užívají si ve wellness, chodí na procházky do přírody nebo si zajdou na romantický oběd nebo večeři.
Na svátek zamilovaných si lidé předávají také valentýnky, což jsou zamilovaná valentýnská přání. Velmi oblíbené je také zasílání valentýnských pohlednic. Prostřednictvím těchto valentýnských tradic si lidé navzájem vyznávají lásku, city i náklonnost.
Tipy na valentýnské dárky pro ni a pro něj
Na svatého Valentýna si dvojice na důkaz lásky předávají valentýnské dárky. Co k Valentýnu pro ženu? Potěší ji kytice řezaných květin, kvalitní čokoláda, šumivé víno nebo šperk. A jaký dárek k Valentýnu pro muže? Například pánský parfém, hodinky, balíček kvalitní pánské kosmetiky nebo láhev značkového rumu.
Zamilované dvojice si rády 14. února dávají také společné dárky. Dopřejí si třeba privátní wellness, romantický pobyt pro pár, degustační večeři v restauraci o několika chodech nebo párovou masáž.
Jak se slaví svatý Valentýn v Česku a ve světě
Svatý Valentýn je výjimečným svátkem, který se slaví po celém světě, a to samozřejmě také v České republice. Jaká je historie tohoto svátku všech zamilovaných v našich zeměpisných šířkách? Jde o poměrně mladý svátek, který se v tuzemsku začal dodržovat až po roce 1989. V dnešní době se 14. února slaví v Česku ve velkém a nedá na něj dopustit většina partnerských, manželských a mileneckých párů.
Ač máme svátek svatého Valentýna již zažitý, není od věci vědět, že se tento svátek zamilovaných neslaví po celém světě úplně stejně. Například v USA si valentýnské dárky a valentýnská přáníčka nevyměňují pouze zamilovaní partneři, ale také členové rodiny nebo přátelé.
V takovém Estonsku je zase 14. únor oslavou svátku přátelství zvaného Sõbrapäev. Tento den, který je určený jak pro páry, tak singles, tedy oslavuje spíše lásku a pouto mezi rodinou a přáteli. Svátek svatého Valentýna slaví po svém také v Bulharsku. Jelikož 14. únor v této evropské zemi patří rovněž svatému Tryfonovi, který je patronem vinic, zamilované bulharské páry často svou lásku slaví nad skleničkou místního vyhlášeného vína.