Když se podíváme na vánoční tradice po celém světě, objevíme spoustu zajímavých zvyků. Zatímco v Česku máme Ježíška, který nosí dárky pod stromeček, jinde mají trochu jiného vánočního poslíčka. Vydejte se s námi na cestu kolem světa a zjistěte, kde kdo nosí dárky a jaké jsou tamní tradice.
Kdo nosí dárky v Itálii?
V Itálii to mají pestré. Na Vánoce 24. prosince sice děti vyhlížejí Babbo Natale, italskou verzi Santa Clause, ale zdaleka to nekončí. Italskou vánoční hvězdou je také Gesú Bambino, tedy Ježíšek, který nechává dárky vedle betléma. Na svátek Tří králů 6. ledna následuje další zajímavá tradice, neboť přilétá laskavá čarodějnice Befana. Pokud děti celý rok nezlobily, mohou od ní očekávat sladkosti a dárky. Ale pozor, zlobivci dostanou... uhlí!
Kdo nosí dárky v Německu?
V Německu nosí dárky 24. prosince Ježíšek (Christkind) nebo Weihnachtsmann (Vánoční muž), a to v závislosti na regionu. Na jihu Německa, zejména v katolických oblastech, přináší dárky Ježíšek. V protestantských a severnějších oblastech má hlavní roli Weihnachtsmann, postava podobná Santa Clausovi, která se v Německu stala populární v 19. století. Pro zajímavost: V některých oblastech Německa dostávají děti dárečky od obou těchto vánočních poslíčků.
Kdo nosí dárky v Polsku?
V Polsku, v závislosti na regionu, přinášejí vánoční dárky různé postavy. Nejznámější je samozřejmě svatý Mikuláš, který obdarovává děti už 6. prosince, ale není jediný, kdo se objevuje během vánočního období. Na jihu Polska, v Malopolsku a v Těšínském Slezsku, nosí dárky Andílek, zatímco v Horním Slezsku je to Ježíšek či Děťátko . V oblasti Velkopolska, na Kujawách a v Kašubsku se objevuje postava zvaná Hvězdář (Gwiazdor), který nosí pytle s dárky, ale na nezbedné děti má připravené metly.
Kdo nosí dárky na Slovensku?
Na Slovensku nosí dárky Ježíšek (Ježiško) podobně jako u nás – v podvečer 24. prosince. Slovenské děti čekají, až Ježíšek přijde potichoučku k vánočnímu stromečku a nechá pod ním balíčky s překvapením. Dárečky si rodina následně rozbalí po slavnostní štědrovečerní večeři, která zahrnuje chody, jako je kapustnica a smažená ryba s bramborovým salátem.
Kdo nosí dárky v Rakousku?
V Rakousku je hlavním vánočním poslíčkem Christkind, což je tradiční postava symbolizující Ježíška. Christkind, který nosí vánoční dárky pod stromeček 24. prosince, je zobrazován jako andílek s blonďatými vlásky. Rakušané na Štědrý večer dle tradice otevírají okna, aby se Christkind dostal dovnitř a mohl tak všechny obdarovat. Tato postava má v rakouské kultuře hluboký náboženský význam a připomíná narození Ježíše. Na rozdíl od Německa zde není hlavní postavou Vánoční muž (Weihnachtsmann).
Kdo nosí dárky v Anglii?
V Anglii nosí dárky Father Christmas, což je tradiční postava podobná americkému Santa Clausovi. Dle anglické vánoční pověry Father Christmas sestupuje v noci z 24. na 25. prosince komínem a nechává dárečky pod vánočním stromkem či v punčochách umístěných u krbu nebo postele. Tato krásná tradice se v Anglii začala rozvíjet během viktoriánské éry. Dárky obsahující většinou malá překvapení a sladkosti pak děti rozbalují na Christmas Day 25. prosince ráno.
Kdo nosí dárky ve Finsku?
Hlavním symbolem finských Vánoc je Joulupukki, což je postava podobná Santa Clausovi. Joulupukki dle tradice žije v Laponsku (konkrétně na hoře Korvatunturi) a na Štědrý večer 24. prosince obchází finské rodiny a rozdává dárky. Než děti od Joulupukkiho dostanou balíček, musí často zazpívat písničku nebo odrecitovat básničku. Tato finská vánoční postava má velmi dlouhou historii, která vychází z kombinace starých severských tradic a vlivu svatého Mikuláše.
Kdo nosí dárky v Norsku?
V Norsku nosí dárky Julenissen, což je norská verze Santa Clause. Tento laskavý starší muž s bílým vousem přináší dárečky na Štědrý večer 24. prosince a umisťuje je přímo pod vánoční stromeček. Julenissen často nechodí sám. V podvečer 24. prosince jej doprovázejí také jeho malí pomocníci zvaní Nisse, což jsou vánoční skřítci.
Kdo nosí dárky ve Švédsku?
Ve Švédsku obdarovává děti a dospělé na Štědrý večer 24. prosince postava zvaná Jultomten, která se podobá Santa Clausovi a je inspirovaná švédským folklorem. Dárky nechává pod vánočním stromečkem. Jultomten má kořeny ve staré švédské tradici Gårdstomte, což byl malý skřítek, který dle lidových pověr chránil domy a farmy. Jultomten postupně převzal roli vánočního poslíčka od Julbocken (vánočního kozla), který byl ve Švédsku populární až do 19. století.
Kdo nosí dárky na Ukrajině?
Na Ukrajině přináší dárky zejména Svatý Mikuláš, a to v noci z 18. na 19. prosince. Děti následující den nacházejí dárky pod polštářem nebo vedle své postele. Tato tradice je rozšířená zejména na západě Ukrajiny, kde je svatý Mikuláš spojován s počátkem zimních svátků. Kromě Mikuláše patří na Ukrajině k dalším postavám, která přináší dárky, Děda Mráz, jenž obdarovává děti na Nový rok. Na Vánoce, které podle pravoslavného kalendáře připadají na 7. ledna, zase často nosí dárky Anděl.
Kdo nosí dárky na Islandu?
Island má jedinečnou tradici, kde dárky nosí hned třináct vánočních skřítků zvaných Jolasveinar. Každý z těchto skřítků má svou vlastní osobnost a od 12. prosince do Štědrého dne přichází každý den jeden z nich, aby dal dětem malé dárky nebo sladkosti do bot položených na okenním parapetu. Původně byli tito skřítci spíš zlomyslní, ale postupem času se stali laskavějšími vánočními poslíčky. Na Štědrý večer 24. prosince pak děti nacházejí dárky nejen v botách, ale také pod vánočním stromečkem.
Kdo nosí dárky v Rusku?
V Rusku nosí dárky Děda Mráz (Ded Moroz), který přichází v noci z 31. prosince na 1. ledna u příležitosti oslav Nového roku. Na obdarování dětí a dospělých často není sám, pomáhá mu jeho vnučka Sněhurka (Sněguročka). Děda Mráz má dlouhý kabát a berlu, kterou dokáže kouzlit, a v noci dává dárky přímo pod novoroční stromeček. Tento zvyk vznikl během sovětské éry, kdy se stal Nový rok v Rusku významnějším svátkem nežli pravoslavné Vánoce připadající na 7. ledna.
Kdo nosí dárky v Číně?
V Číně nejsou Vánoce tradičním svátkem, přesto zde někteří lidé slaví tzv. Sheng Dan Jie (Vánoční svátek). V Číně nosí dárky během Vánoc Sheng Dan Lao Ren, což je čínská verze Santa Clause. Sheng Dan Lao Ren je často zobrazován v červeném obleku, s tradiční vánoční čepicí s bílou bambulkou, ale také s hudebními nástroji. Umí hrát například na saxofon.
Kdo nosí dárky ve Španělsku?
Ve Španělsku rozdávají dárky Los Reyes Magos- Tři králové, nebo také Papa Noel- Otec Vánoc. Los Reyes Magos jsou významnou součástí španělské vánoční tradice. Podle biblického příběhu Kašpar, Melichar a Baltazar jako Tři králové přišli z východu do Betléma, aby přinesli dary Ježíšovi.
Kdo nosí dárky ve Francii?
Dárky ve Francii tradičně nosí postava, které se říká Père Noël, neboli Otec Vánoce. Někdy také Saint Nicolas (Sv. Mikuláš). Père Noël je francouzská verze Santa Clause a je zobrazován jako tlustý muž s bílým plnovousem a červeným oblekem, podobně jako ve většině západních zemí.
Jak vidíte, vánoční tradice napříč světem jsou velmi různorodé. Každá země má svůj vlastní způsob, jak přinést dětem i dospělým spoustu radosti. Ať už dárky nosí Weihnachtsmann, Ježíšek nebo třináct skřítků, důležité je, že Vánoce všude symbolizují štědrost, teplo domova a kouzlo, které překračuje hranice.
Vánoce jsou časem, kdy si chceme vzájemně dělat radost. Na Darkoviny.cz nabízíme široký výběr vánočních dárků pro maminky, dárky pro babičky, přítelkyně i kamarádky, které zaručeně udělají radost při rozbalování. Ať už vybíráte vánoční dárky pro ženy nebo vánoční dárky pro muže, u nás najdete inspiraci na jedinečné a originální dárky.
U nás máme dárky pro všechny příležitosti, ať už hledáte dárek pro tátu ke Dni otců, dárek pro maminku ke Dni matek, dárky pro kamarády nebo třeba originální dárky pro dědečka. Vyrábíme vlastní produkty a neustále přicházíme s novými nápady, jak vás inspirovat. Nabízíme skvělý zákaznický servis, rychlé doručení a pečlivě balené dárky a ručně vyráběné dárkové sady, které dělají radost.
Kompletní seznam mýtických postav, které nosí dárky na wiki.