Den Země si každoročně připomínáme 22. dubna. Tento mezinárodně uznávaný den zvyšuje povědomí o environmentálních otázkách a vyzývá k ochraně naší planety. Podíváme se na historii Dne Země i na možnost, kterými jej můžete oslavit i vy.
Historie Dne Země
Den Země neboli Earth Day každým rokem slavíme 22. dubna. Historie tohoto významného dne, který připomíná význam environmentální ochrany a udržitelnosti pro naši planetu Zemi, sahá až do roku 1969.
Právě v tomto roce navrhl na mírové konferenci UNESCO v americkém San Franciscu mírový aktivista John McConnell, aby se zrodil speciální den, který bude věnován výhradně planetě Zemi. První Den Země se následně uskutečnil 22. dubna 1970 ve Spojených státech amerických, od roku 1971 se hlavním organizátorem tohoto dne stalo OSN.
Nápad slavit Den Země se v průběhu let rozšířil celosvětově. 22. dubna 1990 se konala celosvětová oslava Dne Země, do které se zapojily desítky států světa, a to včetně tehdejšího Československa.
V současné době se Den Země 22. dubna slaví ve více než 193 zemích světě a je do něj zapojena více než jedna miliarda lidí. Pro zajímavost - Den Země je největším sekulárním svátkem, kterého se dohromady účastní lidé bez ohledu na svůj původ, víru nebo národnost.
Proč se slaví Den Země?
Den Země si každým rokem 22. dubna připomínáme proto, abychom nezapomněli na důležitost ochrany životního prostředí a abychom se zamysleli nad naším lidským vlivem na planetu Zemi. Hlavním cílem oslav Dne Země je tak zvyšování povědomí o klimatických změnách, znečištění ovzduší a vody, problémech s odpady, úbytkem biodiverzity a dalších problémech, které ohrožují životní prostředí a které přímo souvisí s činností člověka.
Jaké aktivity se konají na Den Země
Den Země se 22. dubna celosvětově slaví nejrůznějšími způsoby. U příležitosti tohoto dne se po celém světě pořádají tematické akce, přednášky, konference nebo workshopy. Tyto akce nejčastěji propagují udržitelnost, ekologii a environmentální ochranu a snaží se vzdělávat společnost o problematice životního prostředí.
Témata u příležitosti oslav Dne Země 22. dubna se každým rokem mění. Jednotlivé akce se zaměřují například na témata recyklace a odpadové hospodářství, udržitelný rozvoj, globální oteplování a změnu klimatu, snižování spotřeby, šetrné technologie, ekologické zemědělství a ekologické produkty, ekologický otisk nebo obnovitelné zdroje energie.
Tipy, jak oslavit Den Země
Každý z nás může oslavit Den Země svým vlastním způsobem, a to klidně i bez účasti na tematických akcích, přednáškách či workshopech. Jakým způsobem můžete osobní oslavu Dne Země pojmout i vy?
✔ Pokuste se o snížení spotřeby vody a energie ve své domácnosti.
✔ Začněte recyklovat. Pokud již třídíte odpad, ujistěte se, že to děláte skutečně správně.
✔ Zapojte se do ochrany přírody ve vašem okolí. Podporujte například místní ekologické projekty nebo nebo vyrazte do přírody na sběr odpadků.
✔ Podporujete udržitelné způsoby dopravy. Choďte pravidelně pěšky, jezděte častěji na kole, využívejte místní MHD nebo jezděte vlakem.
✔ Vysaďte na své zahradě stromy a rostliny. Osaďte květinové truhlíky, které umístíte na balkon nebo na okenní parapet. Zlepšíte tím kvalitu ovzduší a zároveň přispějete k estetickému vzhledu místa, kde žijete.
✔ Šiřte informace o důležitosti ochrany životního prostředí. Buďte pro ostatní příkladem a zkuste se o tom zmínit i na sociálních sítích.
Den Země - aktivity pro děti
Den Země 22. dubna si můžete připomenout také spolu se svými dětmi. Máte spoustu možností, jak na to. Postavte třeba společně hmyzí hotel, vydejte se do přírody na sběr odpadků nebo na poznávačku rostlin a živočichů.
U příležitosti Dne Země zkuste rovněž naučit své děti třídit odpad. Seznamte je s kontejnery na papír, plasty, sklo, biodpad, kovy či nápojové kartony. Můžete s nimi probrat i to, jak dlouho se rozkládají odpadky pohozené v přírodě. Není od věci, když svým dětem na danou problematiku připravíte pracovní listy.