Milujete gumové medvídky? V tom případě nezapomeňte 15. července oslavit Den gumových medvídků. Tato dobrota, na kterou nedají dopustit děti ani dospělí, již má více než 100 let. První gumoví medvídci totiž vznikli v roce 1922.
Kdy se slaví Den gumových medvídků
Den gumových medvídků každoročně slavíme 15. července. Tento významný den bychom neměli opomínat ani v tuzemsku. Podle statistiky společnosti Haribo, která v roce 1922 vynalezla gumové medvídky, totiž každý Čech zkonzumuje za jeden kalendářní rok v průměru 1,5 kilogramu gumových medvídků. A to rozhodně není nezanedbatelné číslo.
Historie Dne gumových medvídků
První gumoví medvídci se zrodili v německém Bonnu roku 1922, kde je začala vyrábět firma Haribo. Zakladatel této firmy Hans Riegel se při tvorbě gumových medvídků inspiroval cvičenými medvědy, kteří v 19. století vystupovali coby atrakce na nejrůznějších slavnostech a jarmarcích. Gumoví medvídci přitom dostali tvar tančícího medvěda, a proto se jim původně v němčině říkalo Tanzbär, tedy tančící medvídek.
Gumoví medvídci od Hariba se stali brzy populárními po celém světě. Následně tyto želatinové bonbony začaly napodobovat a vyrábět také další cukrárenské společnosti. V současné době jsou gumoví medvídci oblíbenou sladkostí, na kterou nedají dopustit děti ani dospělí. Právě proto se každoročně slaví i Den gumových medvídků, který připadá na 15. července.
Gumoví medvídci mají originální chutě i barvy
Gumoví medvídci Haribo jsou žvýkací želatinové cukrovinky s ovocnou příchutí, které představují tančícího medvěda. Nejčastěji se vyrábějí z cukru, hroznového cukru, potravinářského barviva, želatiny, dochucovadel a dalších složek.
Gumoví medvídci mají spoustu barev - nejčastěji žlutou, červenou, zelenou, průhlednou a oranžovou. Mohou chutnat například po jahodě, malině, jablku, citronu, pomeranči nebo ananasu. Někteří gumoví medvídci mají rovněž příchuť po hroznu, limetce a broskvi.
Pro zajímavost: Ke stému výročí vzniku gumových medvídků v roce 2022 vydala společnost Haribo také limitovanou příchuť vodní meloun (watermelon), kdy měl gumový medvídek světle růžovou barvu. I další výrobci se snaží gumové medvídky inovovat - kromě toho, že přicházejí s novými barvami a příchutěmi, často nabízejí také gumové medvídky bez cukru pro všechny, kteří preferují zdravý životní styl a zároveň se nechtějí vzdát své milované cukrovinky.
Další zajímavosti o gumových medvídcích
Se Dnem gumových medvídků i gumovými medvídky samotnými je spojena spousta zajímavostí. Věděli jste například, že pravý gumový medvídek měří 2 centimetry, ovšem dá se roztáhnout až na 7 centimetrů?
Kromě toho si můžete nejen na Den gumových medvídků pořídit tuto želatinovou dobrotu v maxi variantě. Maxi gumový medvídek váží 2,3 kilogramu a je tak 1400krát těžší než jeho klasická verze.
Tipy, jak oslavit Den gumových medvídků
Den gumových medvídků můžete 15. července oslavit nejrůznějšími způsoby. Na co byste rozhodně neměli zapomenout? Koupit si nový sáček gumových medvídků a dle libosti si na nich smlsnout. A to nejen sami, ovšem i se svými nejbližšími z řad rodiny a přátel. Den gumových medvídků totiž patří k favoritům nejen u dětí, ale také u dospělých.
Už dávno neplatí, že gumové medvídky musíte jenom mlsat ze sáčku, a to ani na Den gumových medvídků. Zkuste si z této barevné želatinové cukrovinky, která má nejrůznější ovocné příchutě, připravit nějakou dobrotu. Gumové medvídky přidejte například do mražených nanuků, ozdobte jimi muffiny a cupcaky, vmíchejte je do těsta na sušenky či dorty nebo jimi dozdobte milkshaky, ledovou kávu či zmrzlinové poháry. V možnostech se zkrátka meze nekladou.
Den gumových medvídků 15. července můžete oslavit také na sociálních sítích. Pod svůj příspěvek jednoduše přidejte hashtag #GummiBearDay a textem i fotkou předveďte ostatním, jakým způsobem jste tentokrát Den gumových medvídků prožili vy a vaši nejbližší.