Darwinův den si každoročně připomínáme 12. února. V tento den roku 1809 se totiž narodil slavný britský přírodovědec Charles Darwin, který je považován za otce evoluce. Na počest tohoto významného vědce se po celém světě slaví Darwinův den, který je zároveň oslavou vědy jako takové.
Historie Darwinova dne
Darwinův den slavíme každým rokem 12. února na počest narozenin Charlese Darwina, který se narodil 12. února 1809 ve městě Shrewsbury na západě Anglie. Právě Darwinův den je připomínkou Darwinova významného přínosu vědě, a to zejména evoluční teorii. Charles Darwin vydal v roce 1859 knihu O původu druhů, čímž položil základy moderní evoluční biologie.
První oslavy Darwinova dne proběhly 12. února 1909, tedy u příležitosti výročí stého narození tohoto významného britského přírodovědce. Do prvních oslav Darwinova dne se tehdy zapojila Darwinova alma mater University of Cambridge, spousta veřejných přednášek a diskusí probíhala v Londýně a k oslavám se přidaly rovněž americké instituce v New Yorku, včetně muzeí a univerzit.
Darwinův den byl oficiálně stanoven poprvé právě v roce 1909. Oslavy a akce věnované Charlesu Darwinovi (1809-1882) probíhaly už dříve. A to hlavně uvnitř vědecké komunity a mezi příznivci evoluční biologie.
Oslavy Darwinova dne 12. února
V současné době se Darwinův den 12. února slaví prakticky po celém světě. U příležitosti tohoto významného dne si připomínáme nejen vědecké dědictví Charlese Darwina. Oslavy Darwinova dne slouží také k podpoře a propagaci evoluční biologie i samotné vědy.
U příležitosti Darwinova dne se po celém světě konají například veřejné akce a festivaly, vzdělávací programy, vědecké přednášky nebo diskuse. Tyto akce pořádají převážně muzea, vědecké instituce, univerzity a často i zoologické zahrady.
Pokud rádi cestujete, u příležitosti Darwinova dne 12. února zavítejte do historického domu Down House ve městě Downe nacházejícím se v anglickém hrabství Kent. V tomto domě Charles Darwin žil od roku 1842 do své smrti v roce 1882. Down House byl později restaurován a v současnosti funguje jako muzeum, které je věnované Darwinově životu i vědeckému odkazu. Můžete si zde projít místnosti, v nichž Darwin žil a prováděl své experimenty. Také můžete zavítat na jeho milovanou zahradu. V Down House lze zhlédnout rovněž expozice a výstavy, které se věnují Darwinově vědeckému výzkumu a jeho přínosu evoluční biologii.
Tipy jak a kde oslavit Darwinův den v Česku
Například v České republice se oslav Darwinova dne 12. února účastní spousta organizací. Jde například o zoologické zahrady, které si v tento den pro své návštěvníky připravují speciální program. Do Darwinova dne se samozřejmě zapojují také školy po celém Česku.
Užít si Darwinův den můžete rovněž v hvězdárnách nebo vědeckých zábavních centrech. Chcete vědět víc? Podívejte se na webové stránky své oblíbené organizace, kde najdete aktuální program. Podle toho zjistíte, co s konkrétně na Darwinův den chystá.