Tento článek připomíná covidové šílenství, které začalo v roce 2020. Od 18. března 2020 jsme se v Česku nesměli na veřejnosti pohybovat bez zahaleného nosu a úst. Většina z nás používala šité bavlněné roušky a mysleli jsme si, že snižují riziko nákazy novým koronavirem i riziko jeho dalšího šíření. Tento článek vznikl jako návod, jak byste se ale měli o svou roušku starat. Kéž bychom už nic takového řešit nemuseli.
Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Toto rčení zná v současnosti v Česku snad každý. Zkrátka tím, že šitou bavlněnou ústenku nosíte, berete ohledy na své okolí a snižujete riziko dalšího šíření onemocnění COVID-19. Šitá bavlněná rouška totiž dokáže pojmout až osmdesát procent všech infekčních vykašlaných částic. Jak se ale o tento nezbytný doplněk dneška starat, abyste jej mohli používat zas a znovu? Přinášíme vám sedm tipů, jak na to.
1. Důležité je správné nasazování roušky
Šitou bavlněnou roušku si vždy nasazujte čistýma umytýma rukama. Pokud si ruce nemůžete umýt, očistěte si je alespoň antibakteriálním gelem. Ústenka přitom musí zakrývat nejen vaše ústa, ale i nos. Během nošení se jí nedotýkejte.
2. Roušku pravidelně měňte
Šitou bavlněnou roušku byste si měli průběžně měnit. Vyměňte ji za novou, jakmile její vnitřní část navlhne. Právě z toho důvodu byste si měli roušek pořídit do zásoby hned několik. Pokud má navíc šitá bavlněná rouška kapsu, vkládejte do ní jako filtr čistý papírový kapesník, které měňte každé dvě hodiny.
3. Roušku sundávejte pomocí tkalounů nebo gumiček
Když si budete použitou ústenku sundávat, držte ji výhradně za tkalouny nebo gumičky v její zadní části. Nikdy se nedotýkejte vnější strany roušky. Pokud tak nedopatřením uděláte, ihned si své ruce umyjte nebo na ně alespoň použijte dezinfekci.
4. Použitou roušku vložte do sáčku
Ústenku, kterou jste nosili a následně si ji sundali, rozhodně nikam nepokládejte. Vložte ji naopak do dvojitého sáčku, který zavažte. Své ruce si po tomto úkonu umyjte teplou vodou a mýdlem.
5. Roušku sterilizujte ve vařící vodě
Na sporák dejte hrnec s vodou, do které přidejte lžičku prášku na praní. Až voda začne vařit, vložte do ní použitou roušku. Sáček, v němž jste roušku měli, vyhoďte. Bavlněnou ústenku tímto způsobem vyvařujte pět minut, poté ji z hrnce vyjměte.
6. Po vyvaření nechte roušku uschnout a pak ji přežehlete
Sterilizovanou roušku nechte přes noc volně uschnout. Následně bavlněnou ústenku ze všech stran přežehlete. Na pomoc si vezměte parní žehličku. Máte-li klasickou žehličku, zapněte si na ní nejvyšší stupeň. Po vyžehlení bude bavlněná rouška připravená k dalšímu použití.
7. Nepodceňujte skladování roušek
Každý ze členů vaší rodiny by měl mít hned několik šitých bavlněných roušek, aby je mohl mezi sebou dle potřeby měnit. Z toho důvodu byste se měli zamyslet i nad správným skladováním ústenek. Sterilizované bavlněné roušky proto pokládejte pouze na suchá místa, která jste předem dezinfikovali. Důležité je chránit hlavně seniory a ohrožené skupiny nemocných a starších lidí.