Méně známý citát praví: „Když člověk nic nežádá, je ze všeho dárek.“ Erich Maria Remarque ale žil v době, kdy byli lidé trochu skromnější. Nemusel tak řešit otázku, kterou si každý rok pokládá většina z nás. Jaký dárek mám koupit k narozeninám, k Vánocům, na oslavu šéfa… však to znáte. Navíc pokud máte přátele, manželku, děti a máte je rádi, chcete jim prostě udělat radost. Abyste si i vy dokázali jednoduše poradit, připravili jsme pro vás deset praktických tipů, na co se při výběru dárku zaměřit.
1. Pro koho dárek kupujete
Nejprve je samozřejmě důležité vědět, pro koho chci dárek koupit. Je jasné, že pro šéfa nebudete shánět štěně a tchýni nedáte spodní prádlo. Určitě víte, pro koho to bude, ale stejně je dobré si na chvíli sednout a popřemýšlet. Je ten, komu chci dát dárek mladší, nebo spíše starší ročník? Máme spolu vztah pouze pracovní, nebo je to člen rodiny? Vycházíme spolu dobře, nebo náš vzájemný vztah skřípe? Je to úplně cizí člověk a mám obavy, abych ho neurazil? Odpovědí na tyto otázky se často přiblížíte k dobrému nápadu.
2. Pro jakou příležitost
Z pohledu výběru jsou nejhorší opakující se události typu narozeniny, Vánoce a podobně. Proto také někteří z vás už zcela ignorují svátky a snaží se vyhnout Vánočnímu šílenství. Pokud ale máte někoho, na kom vám opravdu záleží, určitě se vyplatí vzpomenout si včas na narozeniny, nebo výročí a udělat mu, nebo jí radost alespoň jednou za rok, byť malou pozorností. K svátku nejčastěji kupujeme drobnosti, sladkosti, květiny. K narozeninám hodnotnější dárky. Zcela samostatnou kapitolou jsou svatební dary, kde musíme přemýšlet o dárku pro dva, pokud možno originálním.
Když má šéf narozeniny, nebo kolega odchází do důchodu, když se kamarádka loučí se svobodou, nebo se kolegovi narodilo dítě. Když má váš syn, nebo dcera promoci a vy jste pyšní na to, co dokázali. Když chcete poděkovat lékaři, nebo uplatit úředníka. Když máte výročí svatby po mnoha letech, nebo máte naopak milenku pár měsíců a chcete ji ukázat, že nehodláte šetřit. Ke každé příležitosti se hodí úplně jiné dárky.
3. Hodnota dárku
„Dokonalost dárku spočívá v jeho vhodnosti, nikoli v jeho hodnotě.“ To řekl Charles Dudley Warner v předminulém století a má pravdu. Nicméně určitě je dobré předem zvážit, jestli budeme kupovat věc za sto korun v trafice, nebo diamantový náhrdelník na deset tisíc. Každému ale udělá radost něco jiného. Někomu stačí nahraná kazeta s oblíbenými písněmi (pardon, kazeta se dnes už nepoužívá, ale víte, jak to myslím), jiné zase uděláte radost jen zlatým šperkem. Pokud jste zrovna bez peněz pak máte lehčí rozhodování, ale i tak můžete udělat někomu radost.
Vězte, že mnoho věcí je zadarmo: spánek, polibek, úsměv, sex, objetí, pohlazení – to vše můžete věnovat. Napište osobní dopis, nakreslete obraz, složte báseň, připravte snídani do postele, natrhejte na louce květinu, udělejte masáž, uvařte slavnostní večeři, nechte vyniknout svoji fantazii. Ale i když máte peněz dost, není od věci si předem stanovit rozpočet. A ať vás ani nenapadne na dárky si půjčovat. I levný dárek, nebo ten, který je zadarmo věnovaný s láskou, potěší.
4. Když nás nemůže nic napadnout
„Dárky nám pomáhají si uvědomit, jak málo dotyčného vlastně známe.“ Řekl David Shore. Udělejte si kávu, nebo chvíli času a popřemýšlejte co má dotyčný rád, jaké má přátele, koníčky. Co ho baví, čím byste mu mohli udělat největší radost. Přemýšlení vám nezabere víc, než pár minut a stojí to za to. Za prvé není od věci občas přemýšlet o přátelích a členech rodiny, jak se jim vede a co mají rádi a za druhé vás napadne hodně nápadů. Uvědomte si, co jim kupují druzí, aby se například na oslavě nesešlo více stejných dárků. Co je ale ještě horší, když opakujete vy sami ten samý dárek podruhé, nebo dokonce najdete doma ve spíži nějakou tu lahvinku (stejně to doma nikdo nepije) a dáte jí zase tomu, od koho jste jí dostali. Takovým trapasům je potřeba se vyhnout. Opravdu je lepší koupit novou čokoládu, když už chcete být nudní, ne dávat tu starou, co máme doma, protože tu tmavou čokoládu přece nikdo nejí. Prošlé čokolády opravdu nejsou nejlepší dárky.
Když už jsme u těch trapasů, pozor na prošlé datumy trvanlivosti, použité oblečení a lahve alkoholu neznámého původu. Pokud si ani tak nevíte rady, jednoduše zavolejte někomu blízkému v okolí obdarovaného (manželka, přítel, maminka, kamarádka, bratr, kolega) a nebojte se zeptat. Klidně řekněte narovinu, že si nevíte rady a potřebujete poradit – nejste v tom sami. Dobrá je také varianta, kdy si obdarovaný sám napíše seznam věcí, které by si přál. To se nejčastěji používá na svatbě, ale je to velmi praktické i na oslavě narozeni. Zkuste tuto variantu navrhnout. Každý si vybere podle svých možností a obdarovaný dostane jenom to, co si doopravdy přál.
5. Originalita
Nemusíte se snažit za každou cenu být originální. Jak jsme si řekli, každá malá pozornost je lepší než nic, ale pokud se schyluje k nějaké výjimečné události, jako je svatba, nebo promoce, která bývá jednou, maximálně dvakrát za život, je dobré se zamyslet nad originalitou dárku. Zvažte zážitek, nebo dárkový certifikát. Jsou to dárky, které zaplatíte předem a obdarovaný si pak sám vybere variantu, nebo termín. Někdo má rád adrenalin, jiný zase zážitek ve formě wellness víkendu. Originální zážitek ale můžete připravit i doma nečekanou masáží, nebo upečeným dortem. Zorganizujte rodinnou zahradní oslavu, uspořádejte šéfovi skvělou party, nebo vymyslete zajímavé překvapení.
6. Nezapomínejte
Vždycky potěší, když na vás někdo jiný myslí. Nezapomínejte na narozeniny členů rodiny, svátky a výročí. Překvapte své kolegy, kamarádky a přátele tím, že na ně nikdy nezapomenete. Nemáte hlavu na čísla a datumy? Od toho jsou chytré telefony. Stáhněte si aplikaci do mobilu, zadejte tam důležité datumy jako narozeniny a výročí a nechte si posílat upomínky. I samotná textová zpráva s přáním je lepší než nic. Podívejte se na Facebook, kdy mají přátelé narozeniny. Myslete na ně a popřejte jim včas. Každá žena ráda ocení květinu, nebo pozvánku na večeři a věřte mi, že vaše dítě vám nikdy neodpustí, když zapomenete na jeho narozeniny.
7. Kupujte dárky s předstihem
Když máte dobrou paměť, nebo šikovnou aplikaci v mobilu, víte přesně, kdy má kdo narozeniny, výročí a svátek. Nezapomínejte ale dárky kupovat včas. Není nic horšího než řešit nedoručný, nebo rozbitý dárek v pátek odpoledne na poslední chvíli. Pokud máte oblíbené obchody a nějaký produkt vás zaujme, nebojte se kupovat tu a tam něco do zásoby. Nemusíte mít doma plnou almaru dárků, nebo seschlou květinu, ale lahev dobrého vína, hračka pro dítě, nebo velká čokoláda se hodí vždycky. Zajímavá kniha, pěkné tričko, nebo zajímavý šperk vám nezaberou mnoho místa, ale když se vám stane, že zapomenete, můžete jednoduše vybrat něco, co jste si koupili předem. Vyplatí se to.
8. Využijte spolehlivé obchody
Každý má svoje oblíbené obchody, kam rád chodí nakupovat. Někdo rád nakupuje například v Lidlu, jiný raději volí malé kamenné prodejny s osobním přístupem, většina z nás pak nejraději nakupuje na internetu. Pečlivě zvažte, kde budete dárek kupovat. Může se stát, že budete chtít danou věc reklamovat, nebo třeba vyměnit velikost, a proto je potřeba volit jen spolehlivé prodejce s dobrým zákaznickým servisem. Zvlášť velký pozor je potřeba při nákupu certifikátů, kdy platíme předem. Aby daná restaurace, nebo masážní salón, nebo zážitková agentura existovala ještě za rok, kdy si bude chtít obdarovaný zážitek vybrat.
9. Zabalit či nezabalit
I když na některé drobnosti můžete s přehledem použít dárkovou tašku, většinu dárků budete chtít pravděpodobně zabalit. Je velká škoda, když si dáte práci s výběrem, koupíte fantastický dárek, ale předáte ho zabalený v použitých novinách, nebo starém balicím papíru. Pro oslavence je vždycky lepší moment překvapení a chvíle, kdy si může dárek rozbalit. Dáváte tím také najevo, jak moc pečlivě jste se dárku věnovali. Perfektně zabalený dárek s mašlí určitě svědčí o tom, že vám na dotyčném a jeho oslavě upřímně záleželo. Mnoho tipů, jak správě zabalit dárek najdete na internetu. Podívejte se na nové tipy, shlédněte nějaké video. Třeba jste šikovní a zruční a žádní tipy nepotřebujete. Nebo prostě navštívíte v nějakém obchodním centru specializovaný obchod a necháte si tam dárek profesionálně zabalit. Ve většině obchodů vám také produkt může zabalit zdarma prodavačka.
10. Vánoční dárky
„Odešlete balíčky s vánočními dárky brzy, ať je pošta může ztratit přesně o Vánocích.“ — Johnny Carson. Speciální výjimečná kapitola jsou dárky k Vánocům. Tady obzvlášť platí výše uvedená pravidla, nekupovat to co minulý rok, nakupovat s předstihem, využívat spolehlivé obchody, a hlavně na dárky si nepůjčovat. U dárků k Vánocům je dobré předem udělat si seznam lidí, kterým budeme dárek kupovat a poté seznam dárků, které jim chceme koupit. Je to takový malý rituál, kdy se nad každým na chvíli zamyslíte, protože je hezké udělat někomu radost. Zbytečně se nestresujte. Když nevíte, co koupit, zkuste se jednoduše zeptat. Nejčastější odpověď, je nic, ale třeba se vám podaří něco zjistit u kamarádů, příbuzných. Minimálně si tím můžete zajistit, abyste nekoupili jeden dárek dvakrát. Udělejte si finanční plán alespoň rámcově a neblázněte. Vánoce nejsou o tom, kolik nakoupíte dárků, ale o tom skvělém pocitu mít možnost se potkat a někomu udělat radost.
To jsou naše praktické tipy, jak vybrat ten nejlepší a nejvhodnější dárek. Přejeme vám šťastný výběr a vše nejlepší.